Boards/Commissions/Committees

Officials

Mayor Ken Everingham
Council Members Dennis Nuttelman, (President)
Doug Lamoree, (Vice President)
Joel Kaup
Lois Burke
City Clerk/Treasurer Nancy Bryan
Deputy Clerk/Treasurer Kathy Hengelfelt
Receptionist/Utility Clerk Dawn Anderson
Library Director Monica Tidyman
Assistant Librarian Sunni Jo Cooper
Public Works Director Lenard Schaefer
Electric/Streets/Parks Commissioner Jeff Branting
Gas Commissioner Pat Powell
Water/Sewer Commissioner Mike Graham
Public Works Maintenance Ron Carson
Shane Noble
Planning Administrator Jeff Branting
Building Inspector Jeff Branting
Nuisance Officer Pat Powell
Asst. Planning Adm./Building Inspector and Asst. Nuisance Officer Lenard Schaefer
Chief of Police (Dwaine Ladwig)

Polk County Sheriff

City Attorney James E. Papik
Street Superintendent LeRoy G. Gerrard
City Physician Dr. David Jameson
EMT Chief Sue Lehn
EMT Assistant Chief Pat Powell
EMT Secretary Dana Allen
EMT Training Officer David Tompkins
Board of Health Mayor Ken
Everingham
Dr. David Jameson
Doug Lamoree
Dwaine Ladwig, Polk County Sheriff

City Council Boards

Finance Committee Doug Lamoree
Dennis Nuttelman
Electric Committee Doug Lamoree
Dennis Nuttelman
Gas Committee Lois Burke
Doug Lamoree
Water/Sewer/Landfill Committee Lois Burke
Joel Kaup
Streets and Parks Committee Lois Burke
Joel Kaup
Public Safety Joel Kaup
Cemetery Board Year begins June 1 (3-year terms) Gaylen Ahlquist (5/31/22)
Jack Anderson (5/31/22)
Beth Sparrow (5/31/23)
Jesse Barnett (5/31/23)
Steve Dubas (5/31/24)
Robert Greenwall (5/31/24)
Library Board Year begins July 1 (4-year terms) Bob Greenwall (6/30/22)
Jill Eller (6/30/22)
Chris Tordrup (6/30/23)
Jessica Pallas (6/30/24)
Bob Johnson (6/30/24)
Park Committee Year begins June 1 (3-year terms) Justin DeWitt (5/31/22)
Vacancy (5/31/22)
Dan Cramer (5/31/23)
Heather Webb (5/31/24)
Keet Redden (5/31/24)
‍Planning Commission Year begins June 1 (3-year terms) Bob Eller (5/31/22)
Lindsay Freeman (5/31/22)
Grant Miller (Chairman) (5/31/22)
Russell Cleland (Alternate) (5/31/22)
Jodi Alvis (5/31/23)
Vacancy (5/31/23)
Neeli Noyd (5/31/23)
Judy Buzek (Secretary) (5/31/24)
Derek Elgin (5/31/24)
Dennis Koinzan (5/31/24)
Board of Adjustment Year begins June 1 (3-year terms) Lonnie Shoup (5/31/22)
Todd Berggren (Alternate) (5/31/22)
Jerry Westring (5/31/23)
Terry Larson (5/31/23)
Derek Elgin (5/31/24)
Rick Georges (5/31/24)
‍LB 840 Committee Fred Guggenmos (Chairman) (12/31/20)
Danny Seim (12/31/21)
Vayden Anderson (12/31/22)
Marv Wadell (12/31/23)
Dave Thompson (12/31/24)
City Clerk, Ex-officio member, Secretary
‍Property and Maintenance Bob Berggren
Appeal Committee Bob Greenwall
Grant Miller, alternate
EMTs Glen Bower, Jr.
Lois Burke
Kenneth Everingham
Angel Eschenweck
Nancy Hengelfelt
Neil Kloppenborg
Sue Lehn, Chief
Joel Linn, Ambulance President
Tim Pallas
Dave Tompkins, Training Officer
1st Responders Dana Allen, Secretary/Treasurer
Travis Lane
Sara Noble
Cale Pallas
Pat Powell, Asst. Chief
Amber Sullivan

Boards with appointments made by city but not the city boards

Housing Authority Board Year begins January 1 (5-year terms) Cindy Naber, Director
Bob Berggren (12/31/21)
Leonard Suhr (12/31/22)
Kyle Johansen (12/31/23)
Judy Buzek (12/31/24)
Jenny DeWitt (12/31/25)
Midwest Covenant Home Board Year begins May 1 (3-year terms) Rachel Twogood (4/30/22)
Nelda Riley (4/30/23)
Dan Cramer (4/30/24)

Public Facilities Corporation Deena Kopetzky
Carolyn Nordberg
Barbara Cotter