Boards/Commissions/Committees
Officials
Mayor |
Ken Everingham |
Council Members |
Dennis Nuttelman, (President) Doug Lamoree, (Vice President) Joel Kaup Lois Burke |
City Clerk/Treasurer |
Nancy Bryan |
Deputy Clerk/Treasurer |
Kayla Lane |
Receptionist/Utility Clerk |
Dawn Anderson |
Library Director |
Lauran Ostberg |
Assistant Librarian |
Emily Grumbles |
Public Works Director |
Lenard Schaefer |
Electric/Streets/Parks Commissioner |
Jeff Branting |
Gas Commissioner |
Shane Noble |
Water/Sewer Commissioner |
Dan Otto |
Public Works Maintenance |
Ron Carson Jake Zavala-Edie |
Planning Administrator |
Jeff Branting |
Building Inspector |
Jeff Branting |
Nuisance Officer |
|
Asst. Planning Adm./Building Inspector and Asst. Nuisance Officer |
Lenard Schaefer |
Chief of Police |
Dwaine Ladwig |
Polk County Sheriff
City Attorney |
Charles W. Campbell |
Street Superintendent |
LeRoy G. Gerrard |
City Physician |
Dr. David Jameson |
EMT Chief |
Sue Lehn |
EMT Assistant Chief |
Joel Linn |
EMT Secretary |
Sara Noble |
EMT Training Officer |
Nancy Hengelfelt |
Board of Health |
Mayor Ken Everingham Dr. David Jameson Doug Lamoree Dwaine Ladwig, Polk County Sheriff |
City Council Boards
Library Committee |
Joel Kaup Doug Lamoree |
Finance Committee |
Doug Lamoree Dennis Nuttelman |
Electric Committee |
Doug Lamoree Dennis Nuttelman |
Gas Committee |
Lois Burke Doug Lamoree |
Water/Sewer/Landfill Committee |
Lois Burke Joel Kaup |
Streets and Parks Committee |
Lois Burke Joel Kaup |
Public Safety |
Joel Kaup Dennis Nuttelman |
Cemetery Board Year begins June 1 (3-year terms) |
Beth Sparrow, Chair (5/31/26) Jesse Barnett (5/31/26) Steve Dubas (5/31/24) Robert Greenwall, Secretary (5/31/24) Gaylen Ahlquist (5/31/25) Jack Anderson (5/31/25) |
Library Board Year begins July 1 (4-year terms) |
Amanda Woodruff (6/30/26) Jessica Pallas (6/30/24) Beth Sparrow (6/30/24) Ken Cooper (6/30/26) Crystal Seydlitz (6/30/26) |
Park Committee Year begins June 1 (3-year terms) |
Justin DeWitt, Chair (5/31/25) Heather Webb, Secretary (5/31/24) Keet Redden (5/31/24) Katie Nyberg (5/31/26) Ross Eller (5/31/25) |
Planning Commission Year begins June 1 (3-year terms) |
Matt Roesner (5/31/26) Jodie Alvis (5/31/26) Shawn Prochaska (5/31/26) Judy Buzek (Secretary) (5/31/24) Derek Elgin (5/31/24) Dennis Koinzan (5/31/24) Bob Eller (5/31/25) Russell Cleland (Alternate) (5/31/25) Grant Miller (Chairman) (5/31/25) Karl Eckert (5/31/25) |
Board of Adjustment Year begins June 1 (3-year terms) |
Mickey Berggren (5/31/26) Jerry Westring (5/31/26) Derek Elgin, Chair (5/31/24) Rick Georges (5/31/24) Lonnie Shoup (5/31/25) Jeff Waller (Alternate) (5/31/25) |
LB 840 Committee |
John Giannou (12/31/22) Marv Wadell (12/31/23) Dave Thompson (12/31/24) Fred Guggenmos (Chairman) (12/31/25) Danny Seim (12/31/26) City Clerk, Ex-officio member, Secretary |
Property and Maintenance |
Bob Berggren |
Appeal Committee |
Bob Greenwall Grant Miller, alternate |
EMTs |
Glen Bower, Jr. Nealey Branting Lois Burke Kenneth Everingham Angel Eschenweck Nancy Hengelfelt Sue Lehn, Chief Joel Linn Sara Noble Tim Pallas Erika Schmidtberger Dave Tompkins |
1st Responders |
Dana Allen Cale Pallas |
Boards with appointments made by city but not the city boards
Housing Authority Board Year begins January 1 (5-year terms) |
Cindy Naber, Director Leonard Suhr (12/31/22) Kyle Johansen (12/31/23) Judy Buzek (12/31/24) Jenny DeWitt (12/31/25) Bob Berggren (12/31/26) |
Midwest Covenant Home Board Year begins May 1 (3-year terms) |
Nelda Riley (4/30/23) Dan Cramer (4/30/24) Phil Burke (4/30/25) |
Public Facilities Corporation |
Deena Kopetzky, President Carolyn Nordberg, Treasurer Grace Gerrard, Secretary |